Szétszedni könnyebb még is sokkal rosszabb, mint a szezon elején összeszerelni.
Mint tudjátok én is üzemeltetek egy hajó tárolót és mostanában sokan kérdezték, hogy télire mit csináljanak a vitorlásukkal. Ez most nem reklám akar lenni, mert mi csak a nálunk tárolt hajókat tudjuk elrakni, hanem inkább egy jó tanács.
A téli időszakban a legnagyobb kárt a fagy tudja okozni, de az is csak akkor ha marad a testben víz, vagy a csapadék időközben olyan helyekre tud eljutni ahol megfagyva kárt tud okozni. Ezért nagyon fontos, hogy az utolsó vitorlázás után minden vizet kiszivacsozzunk a testből. Továbbá vagy csapadék mentes helyen tároljuk a hajót vagy jól ponyvázzuk le.
Ha nem szedjük szét és kint hagyjuk a szabadban, akkor jól kössük le és időnként nézzünk rá a hajóra, mert a viharok leszedhetik a ponyvát és akkor oda a téli védelem. Sok embernél látom, hogy különböző OBI-s ponyvákkal takargatják télire, ezt én nem javaslom, mert nem lehet megfelelően rögzíteni és ha a szél megbontja akkor védelem nélkül marad a hajó. Tehát akinek nincs méretre szabott ponyvája az próbálja fedett helyre rakni, legalábbis ha nem akarja, hogy hajója 1-2 tél után szitaként szívja a vizet magába. Most nem kell arra gondolni, hogy tele lesz lyukakkal, de mondjuk a svertkaszniban megálló víz, kicsit megrepeszti a testet és onnantól ott fog szivárogni. Megtörtént eset, hogy majdnem elsüllyedt egy így "léket" kapott hajó. Tehát ha lehet akkor inkább fedett helyen tároljuk a hajót, és ha az fagymentes is akkor tényleg nem lehet baj.
Árbóc és vitorlák. Az árbóccal nincs sok gond, lehetőleg nuttal lefelé rakjuk el. Viszont a vitorlákkal annál több dolog van. Mindegyiket szépen hajtsuk vagy tekerjük össze és a latnikat lazítsuk meg. Ha sérülés van rajtuk akkor érdemes ilyenkor elvinni javíttatni, hiszen ilyenkor jobban ráér a vitorla varró is. Akár csak a hajó javító, tehát bármit szeretnénk a hajónkkal csináltatni akkor azt télen tegyük.
Várjuk a tavaszt!
Dió